17 kwietnia 2024

Ada Lovelace

Informatyka do dziedzina nauki, której rozkwit przypadł dopiero na drugą połowę XX wieku. Nie da się również ukryć, że jest to dziedzina zdominowana przez mężczyzn. Mimo to za pierwszego programistę na świecie uważa się kobietę.

Mowa tu oczywiście o Adzie Lovelace. Augusta Ada King, hrabina Lovelace – jak brzmi jej pełne imię – urodziła się w 1815 roku. Czas jej dzieciństwa nie jest do końca znany badaczom, a wiele faktów, tj.

stosunki z rodzicami, do tej pory pozostają niewyjaśnione. Wiadomo jednak, że Ada miała bardzo duży talent matematyczny, a zdolności te pozwoliły jej na napisanie pierwszego w historii algorytmu, który miała wykonywać maszyna Charlesa Babbage’a, tzw. maszyna analityczna.

Mimo świetnie zapowiadającej się kariery, Ada Lovelace zaczęła wykorzystywać swoje zdolności w hazardzie. Pracowała nad systemem, który zapewnił jej wygraną w Epsom Derby, jednak zadłużenie kobiety było tak duże, że wygrana nie starczyła na spłatę wszystkich zobowiązań. Ada zmarła na raka mając zaledwie 36 lat.