18 marca 2024

Architektura indyjska

Na subkontynencie indyjskim od wieków powstaje wyjątkowa zabudowa, która dla ludzi zachodu jest zaskoczeniem i inspiracją. Trudno nie zauważyć jej odmienności podróżując po Indiach. Warto znać się na jej poszczególnych stylch i barwnej historii. Jeżeli jesteś ciekaw tajemnic architektury indyjskiej, poniższy artykuł jest dla Ciebie.
Intrygująca zabudowa indyjska

W architekturze kolorowych Indii wyróżnia się kilka styli. Najwcześniej wykształcił się tak zwany styl północny, w którym znajduje się charakterystyczny styl Orissy. Analogicznie powstał także styl południowy zawierający budynki mające cechy stylu Hojsalów.

Na rozległym obszarze Indii spotkamy również zabudowę buddyjską, która nawiązuje do kultu religijnego buddystów. Nie trudno jest trafić na budynki majęce cechy mongolskiej architektury oraz radżastańskiej. Intrygujący wydaje się być także gotyk określany mianem indo-saraceńskiego. Wszystkie wspomniane style zostały opisane poniżej. Styl północny, powstał na północy Indii. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są hinduistyczne budynki sakralne, na jakich umieszczane są przypominające iglice bardzo wysokie wieże – śikharamy. Analogicznie elementy te nawiązują do płomieni ofiarnych wznoszonych w świątyniach.

Są lokowane na dachach budynków sakralnych, ich położenie oznacza miejsce najważniejszego sanktuarium w wnętrzu świątyni. Dobrym przykaładem tego typu zabudowy jest bardzo stara świątynia znajdująca się w miejscowości Khadżuraho. Dla stylu południowego rónież najbardziej charakterystyczna pozostaje nadal architektura sakralna. Ponownie największą uwagę trzeba skupić na hinduskich świątyniach, a w szczególności na wierzach wznoszących się tuż nad wejściami do budynków. Nazywa się je gopurami. Są one bardzo wysokie i nie trudno je zauważyć.Ich konstrukcja zwęża się ku górze, co wygląda bardzo efektownie.

Duży wpływ na ukształtowanie południowego stylu w architekturze indyjskiej mieli władcy z dynastii Hojsalów. Stworzyli oni swój, indywidualny, odrębny styl Hojsalów. Budowane według ich wytycznych świątynie mają zewnętrzne ściany całkowicie pokryte rzeźbami, co oznacza że w ich stworzenie włożono jeszcze więcej pracy niż przy pozostałych. Hojsalskie sanktuaria budowana na planie gwiazdy i starano się aby ich pokrycia miały kształt piramid. Wybierając siędo Maduraju mamy szansę na zwiedzanie i podziwianie świątyni Minakszi, wykonanej w opisanym stylu. Kiedy do Indii dotarli brytyjczycy postanowiono, że w archiktekturze dojdzie do próby połaczenia dominującego w Anglii neogotyku wiktoriańskiego z zastanym dorobkiem architektonicznym. Dzięki temu powstał intrygujący gotyk indo-saraceński.

W XIX wieku doszło do połaczenia dwóch bardzo odległych od siebie typów budowli. Efektem były między innymi wzniesione piękne, monumentalne uczelnie.

.