Kiedy rozglądamy się wokół, doskonale widzimy kolejne lokale gastronomiczne. Jedne się otwierają, inne się zamykają, ponieważ nie były w stanie wytrzymać konkurencji lub nie posiadały dostatecznie ciekawej dla gości oferty. Mimo to otwarcie lokalu serwującego posiłki to niezmiennie jeden z ciekawszych pomysłów na biznes, choć trzeba powiedzieć sobie szczerze i otwarcie. Nie jest to łatwa branża. Osoba, która zechce robić w niej karierę z własną knajpą będzie musiała liczyć się z wytężoną pracą, ale także ze sporymi wyrzeczeniami, stresem i presją. Rywalizacja jest bowiem spora, szczególnie w największych miastach, gdzie „tort” jest najbardziej dochodowy.
Nowa restauracja, która dopiero wchodzi na rynek, nie ma łatwo. Wszak działają już inne, a klienci sami nie dowiedzą się o ciekawym miejscu, z którego zasobów kulinarnych warto skorzystać. Rysuje się zatem konieczności zainwestowania w reklamę i PR, co także należy robić z głową. Byle jaka forma reklamy nie wystarczy. Trzeba mieć plan i strategię działania, które pozwolą na to, aby docierać do potencjalnie zainteresowanych. Media społecznościowe w internecie są bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem, także z uwagi na niskie koszty prowadzonych tą drogą kampanii.
Podstawą sukcesu są odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach Rentowność lokalu gastronomicznego zależy w praktyce od obrotów. Im wyższe, tym lepiej. Jednak trzeba pamiętać, że bogate menu nie jest dziś żadnym sposobem na liczne wizyty gości, którzy będą wracać. Wręcz przeciwnie. Spore grono branżowych specjalistów i praktyków tego biznesu wykazuje, że krótka i czytelna karta jest lepsza. Lepiej, gdy lokal specjalizuje się w kilku starannie dopracowanych potrawach niż gdy oferuje konsumentom nieskończoną liczbę dań.
Taki model sprawdza się w przypadku barów z kuchnią azjatycką, gdzie po prostu istnieje wypracowany przez lata schemat. Klasyczna restauracja raczej nie może tak funkcjonować. Szansa na zyski, nawet spore, jest niemała, jednakże konieczne jest przemyślenie każdego ruchu. Smaczna kuchnia i rozsądnie zaplanowane menu to absolutna podstawa. Dlatego właśnie właściciel lokalu powinien zainwestować w dobrą kadrę. Kucharze z doświadczeniem i wyczuciem smaku, kelnerzy, którzy znają się na fachu – nie zawsze jest łatwo o takich specjalistów.
Warto jednak na nich postawić, bo tylko dzięki nim knajpa może w dającym się przewidzieć czasie pozyskać zwolenników. Gdy pojawią się pierwsi zachwyceni smakiem dań i jakością obsługi, pojawienie się następnych jest w gruncie rzeczy przesądzone.
Ludzie chodzą do lokali, by spróbować czegoś innego
Jaka lokalizacja dla własnej gastronomii?
Na czym najlepiej zarabia sektor gastronomiczny?