23 maja 2024

Dachówka jako istotny element w domu

Nie można posiadać dachu nad głową, nie decydując się na jego stworzenie podczas odbierania ostatecznej wersji projektu domu. Architekt odpowiedzialny za przygotowanie szkicu projektu już na początku swojej pracy zacznie rysować pierwsze wersje zadaszenia. W trakcie współpracy, której celem jest uzyskanie projektu domu możemy wiele razy zmienić koncepcje. Kiedy rzeczywiście zostaną wylane fundamenty i ekipa budowlana postawi ściany, przyjdzie moment na wybór rodzaju zadaszenia. Na tynku mamy szeroką ofertę różnego rodzaju materiałów używanych podczas budowy dachu.

Warto zapoznać się z specyfką najpopularniejszych. Na jakie dachówki się zdecydujesz?

Materiały budowlane przeznaczone na dachówki

Budowa domu oznacza sporo nerwów i wydatków. Jednakże efekt końcowy pozwala na wieloletnią satysfakcję. Kiedy uporamy się z dylematem, jakim jest zdecydowanie się na pustaki, cegły, drewno lub beton jako budulec ścian, czeka nas kolejny. Tym razem będzie dotyczył wspomnianej wyżej kwestii dachu.

Możemy na nim położyć klasyczne blachodachówki, które są dostępne w różnego rodzaju kolorach. Najczęściej wybierane są brązy, granaty i czernie. Natomiast konkurencyjnym materiałem będą dachówki ceramiczne. Są one bardzo odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Bez najmniejszego problemu przetrwają mroźną zimę, deszczową jesień i upalne lato.

Alteratywą dla dachówki ceramicznej jest betonowa, która potrzebuje bardzo wytrzymałego szkieletu dachu, ale jest niezawodna i stosowana w budownitwie od wielu lat. Zwolennicy papy dachowej mogą wybrac przypominające ją dachówki bitumiczne, jakie przede wszystkim wyróżnia duża odporność na wilgoć i ulegającą nieustannym zmianom temperaturę powietrza. Jeżeli zaprojektowany zostanie dach bardzo płaski albo posiadający niewielki kąt nachylenia, warto zainteresować się produktami takimi jak np. papy i folie. Kolejne rozwiązanie jest nietypowym zadaszeniem.

Ponieważ dbając o naturalne środowsko jako właściciele nowo wybudowanego domu, możemy zdecydować się na dach stworzony z trawy. Domy z zielonym dachami, o których mówi się, iż same w sobie stanowią ogrody na dachach, to doskonałe izolatory. Poza tym zagwarantują wyróżnienie budynku spośród innych, tradycyjnych meszkań znajduących się w sąsiedztwie.