26 września 2020

Dennis Ritchie

Dennis Ritchie to człowiek, który zrewolucjonizował współczesne podejście do języków programowania. Stworzył bowiem język C i tym samym uczynił je o wiele prostszym i bardziej intuicyjnym niż dotychczas.

Dennis Ritchie skończył studia matematyczne i fizyczne na Uniwersytecie Harvarda, bardzo szybko zainteresował się nową wówczas dziedziną informatyki. W 1967 roku rozpoczął pracę dla Bell Telephone Labolatories w dziale zajmującym się komputerowymi badaniami naukowymi.

Zanim napisał swój własny język programowania współtworzył dwa inne projekty: BCPL oraz ALTRAN. Dziś pamiętany jest jednak głównie dzięki stworzeniu języka C, na którego podstawie powstało wiele późniejszych wykorzystywanych dziś w informatyce języków.

W 1969 roku wraz z Kenem Thompsonem stworzył również system operacyjny UNIX. Za to osiągnięcie odznaczono go w 1983 roku Nagrodę Turinga.

Jego wkład w informatykę doceniono także 15 lat później wręczając mu Narodowy Medal Technologii. Późniejsze prace Ritchiego to głównie Inferno oraz Plan 9.

www.cech.ilawa.pl