17 kwietnia 2024

Domy pasywne

Rosnącą popularność w ostatnich czasach zyskuje budownictwo pasywne. Takowe rozwiązania mają swoje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przy budowie firm, biur, po prostu budynków dla ludzi.

Budowa obiektu, wykonanego zgodnie z nowoczesną technologią, pozwalające na uzyskanie standardów budynku, dające możliwość nazwania obiektu pasywnym, nie jest tania. Jednakże istnieją możliwości obniżenia kosztów takowej budowy, po przez otrzymanie dofinansowania.

W dobie ekologicznej świadomości, coraz większej dbałości o środowisko budownictwo pasywne bardzo dobrze wpisuje się w kanony ochrony natury. Budynki pasywne, to takie, które są bardzo energooszczędnymi, które wykorzystują powstającą na jego powierzchni i wokół niego energię, obniżając tym samym poziom jej zużycia.

Bardzo dobra szczelność, wykorzystywanie energii pasywnej, czyli na przykład słonecznej, wielkość i usytuowanie okien, w odpowiedni sposób w stosunku do kierunków świata, powoduje, że dana budowla jest na pewno przedstawicielem nowoczesnego budownictwa.