17 kwietnia 2024

Fotelik vs. Przyczepka rowerowa. Co będzie najlepszym wyborem?

Rowerzystów jest wokół nas wielu i to fakt, którego nie da się podważyć. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy można bezpiecznie jechać na rowerze z dzieckiem? Sytuacja nie jest wcale prosta. Z uwagi na swoją specyfikę rower na pewno nie znajduje się w czołówce pojazdów, w których jazda z dziećmi jest najbardziej bezpieczna. Z drugiej jednak strony, skoro w samochodach można pod pewnymi warunkami przewozić dzieci w każdym wieku, z użyciem odpowiednich fotelików i tak dalej, to dlaczego nie można robić tego, korzystając z roweru? Także tu istnieją akcesoria, które mogą znacząco pomóc w zorganizowaniu bezpiecznego transportu.

Dwa najczęściej stosowane przez rodziców rozwiązania to fotelik rowerowy, jak również specjalna przyczepka. W pierwszym przypadku fotelik montuje się z tytułu roweru, za siodełkiem kierującego dorosłego. Oczywiście fotelik musi mieć pasy bezpieczeństwa, które koniecznie należy zapiąć przed wyruszeniem w drogę. Dziecko musi też mieć na głowie kask, który skutecznie ochroni je w razie ewentualnego upadku.

Ponieważ rower ma specyficzny charakter, to mając dziecko z tyłu kierujący jednośladem musi zwrócić większą uwagę na utrzymanie równowagi – środek ciężkości zmienia się bowiem adekwatnie do wagi dziecka w foteliku. Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo dziecka! Jeśli chodzi o przyczepkę, to ma ona wielu entuzjastów, jednakże nie brakuje także zdecydowanych krytyków tego rozwiązania. Przyczepki mocuje się z tyłu roweru analogicznie jak przyczepy mocowane z tyłu samochodu. Bardzo ważne jest, aby przyczepkę solidnie i trwale połączyć z rowerem, tak aby nie doszło do jej przypadkowego wypięcia.

Kierujący rowerem może mieć problem z kontrolowaniem tego, czy wszystko z tytułu jest w porządku. Należy zachować daleko idącą ostrożność – pomocne może być zamontowanie przy kierownicy roweru specjalnego lusterka wstecznego, które może znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na tym odcinku. Dziecko znajdujące się w przyczepce musi być zapięte pasami, a sama konstrukcja przyczepki powinna uniemożliwiać dziecku przypadkowe wydostanie się z niej w czasie jazdy. Warto zainwestować w model z nieco wyższej półki, ponieważ pomoże to w uniknięciu szeregu problemów, w tym przede wszystkim tych związanych z bezpieczeństwem użytkowania.

Krytyka przyczepek wiąże się z tym, że stanowią one dodatkowy element ciągnięty za jednośladem, co samo w sobie ma zwiększać ryzyko kolizji i stawia pozostałych uczestników ruchu w trudniejszym położeniu. Foteliki także budzą pewne kontrowersje, podobnie jak sama idea jazdy na rowerze z dzieckiem z tyłu, ale to już odrębny temat.