5 października 2022

Jak powstają sztućce?

Żeby wyprodukować widelec, łyżkę czy inny element z grupy sztućców trzeba przejść przez kilka etapów produkcji, z których zazwyczaj nie zdajemy sobie nawet sprawy. Oto najważniejsze z nich. Pierwszy etap polega na cięciu blachy na pasy.

Z tych wyciętych pasów następnie wycina się elementy, które są podobne do planowanych w końcowym efekcie sztućców, np. łyżki. Następnie formuje się z nich wszelkie wygięcia, czyli tłoczy się czasze, wgłębienia, trzonek, walcuje, nanosi się także na nie wzory.

Następne elementy produkcji to to wieloetapowa kosmetyka, która polega przede wszystkim na szlifowaniu zębów, czaszy, boków oraz pozostałych części sztućca. Wszystkie te czynności to praca ręczna, a wszelkie maszyny są tylko narzędziem pomagającym człowiekowi. Następnym etapem, a zarazem ostatnim, jest polerowanie, mycie sztućców oraz konfekcjonowanie.

Tak dzieje się w przypadku sztućców ze stali polerowanej. Wszystkie inne są pokrywane jeszcze warstwą złota lub są satynowane – matowiona jest część ich powierzchni.