21 maja 2022

Jaki zegar ścienny wybrać?

Niemalże w każdym domu lub mieszkaniu pojawia się zegar ścienny. Pomimo tego, że domownicy dysponują smartfonami i innymi urządzeniami elektrycznymi, często w wielu wnętrzach nie może zabraknąć właśnie zegara. Te urządzenia to dziś nie tylko praktyczne odmierzacze czasu. Spełniają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Mogą być bowiem prawdziwymi dziełami sztuki, dodatkami aranżacyjnymi.

Zegary ścienne na stałe zagościły głównie w salonach, gdzie przyjmowani są goście, a domownicy spędzają w nim najwięcej czasu, relaksując się lub realizując kolejne obowiązki. Wiele osób zastanawia się jednak jaki zegar ścienny wybrać. Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest banalnie prosta, jednak nie w dobie tak dużego wyboru spośród styli i producentów. Dziś skupimy się na propozycjach, które przypadają do gustu wielu osobom, a dodatkowo rozróżnimy je pod względem stylów:

  • Nowoczesny zegar ścienny to propozycja dla tych, którzy lubią nowinki w swoich wnętrzach. Najciekawsze modele wpisują się w najbardziej ekskluzywne wnętrza, w których nie oszczędza się na materiałach i dodatkach.

    Nowoczesne rozwiązania zazwyczaj są wzbogacone w mniejsze lub większe kryształy, które po odpowiednim ułożeniu tworzą efekt 3D. Nowoczesny zegar ściennych to propozycja dla poszukujących naprawdę ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań;

  • Styl retro jest ciekawą i coraz bardziej popularną alternatywą. Wielu producentów, ale i architektów wnętrz decyduje się na właśnie taki wydźwięk ostatecznego produktu, który w tym wypadku z pewnością pełni rolę dekoracyjną. Retro nie lubi przesytu i decyduje się raczej na jeden motyw przewodni. Królują tu kolory metalu, brązu, czerni i bieli.

    W zegarach ściennych najczęściej decyduje się na umieszczenie rzymskich cyfr. Bardzo często spotyka się także zabieg celowego postarzania produktu, co dodatkowo nadaje uroku;

  • Drewniane zegary ścienne bardzo dobrze czują się w klasycznych wnętrzach. Nie musi to jednak oznaczać, że są nudne. Wręcz przeciwnie drewno może dziś przybierać rozmaite i ciekawe formy, ale także kształty. Dodatkowo może być w różnych kolorach i odcieniach;
  • Do zegarów ściennych zaliczyć można także mechanizm wahadłowy.

    Z pewnością jest to odpowiedź dla poszukujących ponadczasowych rozwiązań. Współcześnie drewnianą konstrukcje zdobią piękne frezy, a niekiedy elementy złota i ażurowe wskazówki. Wszystko zależy od upodobań osoby wybierającej dany zegar, jednak trzeba zaznaczyć, że najczęściej modele te wybierane są przez kolekcjonerów. Zegar wahadłowy nakręcany jest specjalnym kluczykiem, a jego wyróżnikiem jest wybijanie pełnych godzin.

Zegary są elementami dekoracyjnymi, które mogą całkowicie odmienić wnętrze lub dodać mu dodatkowego charakteru.

Współcześnie jest ich tak wiele, że każdy znajdzie coś co dokładnie odpowie oczekiwaniom estetycznym i wymaganiom technologicznym.