23 maja 2024

Jakie są trendy w ozdabianiu okien?

Oczywiście jeśli chodzi o to, co zawiesić na oknach to się to zmieniało na przestrzeni lat. Kiedyś modne były firany i zasłony, różnej wielkości i z różnych materiałów. W domach naszych babć i cioć jeszcze niejedne tego typu ozdobne dekoracje znajdziemy. Niektóre z tych firan są bardzo piękne, koronkowe, takie które podobają nam się do dziś. Jeśli jednak chodzi o ich skuteczność związaną z ochroną przed słońcem oraz o zachowywanie czystości tego typu ozdób, to bywa różnie, dlatego wolimy trochę inne rozwiązania.

Dobrym przykładem są rolety lub żaluzje. Do niedawna bardzo popularne były rolety właśnie, ale od kilku lat znów odkrywamy żaluzje, które są bardzo różne. Okazuje się, że współczesne żaluzje różnią się znacznie od tych, które ludzie montowali sobie na początku lat dziewięćdziesiątych. Dziś mamy żaluzje pionowe, poziome i plisowane. Ponadto dostępne są one w różnych wielkościach i kolorach.

Mamy bowiem różne okna i pasują tam różne żaluzje. Nie jest tak, że taki sam rodzaj żaluzji sprawdzi się w oknach balkonowych czy też dużych, a ten sam w mniejszych i inaczej położonych oknach dachowych. Tam, gdzie pasują żaluzje poziome, niekoniecznie pasują żaluzje pionowe, a już tym bardziej nie plisowane. Dlatego też powinniśmy dobrze się zastanowić jakie i gdzie zamontujemy. Z pewnością nie jest to wcale takie trudne.

Jedno jest pewne, jak się już zdecydujemy na żaluzje, będą one wyglądać dobrze i dobrze nas chronić przed słońcem. A to przecież jest ważne.