John von Neumann

Choć informatyka wydaje nam się dosyć nową dziedziną nauki, której faktycznie najbardziej dynamiczny rozwój przypadł na lata 80. XX wieku, jej początki sięgają wielu lat wstecz.

Programy komputerowe, współczesne języki programowania i nowoczesne algorytmy, nie mogłyby bowiem powstać bez solidnych podstaw teoretycznych. Jednym z pierwszych naukowców-informatyków był John von Neumann, który zajmował się także matematyką, inżynierią chemiczną oraz fizyką.

Urodził się on w 1903 roku w Budapeszcie, jednak większość swojego dorosłego życia spędził w stanach zjednoczonych. Wyjątkowy talent do przedmiotów ścisłych przejawiał już od najmłodszych lat – posiadał fotograficzną pamięć, co pozwalało mu szybko przyswajać wiedzę.

Jego wkład we współczesną informatykę – która w dużej mierze opiera się na matematycznych podstawach – polegał głównie na stworzeniu teorii gier oraz automatów komórkowych. Oprócz tego pracował również nad rozwojem numerycznych prognoz pogody oraz stworzył formalizm matematyczny kwantowej mechaniki.

Posted in IT

Next Post

Seymour Cray

sob Wrz 29 , 2018
Dziś większość z nas jest pod wrażeniem możliwości, jakie daje nam nowoczesny sprzęt komputerowy. Wyobraźmy sobie jednak, że na świecie istnieją komputery

Podobne