15 lipca 2024

Leasing paneli fotowoltaicznych

Jeżeli konsument prowadzi działalność gospodarczą i jest właścicielem domu jednorodzinnego, to ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem będzie dla niego leasing systemów fotowoltaicznych. Dzięki leasingowi instalacji solarnej możliwe jest stworzenie systemu, który częściowo będzie na siebie zarabiał i spłacał ratę leasingową. Dodatkowo leasing jest o tyle korzystniejszy od kredytu, że służy jako tarcza podatkowa dla działalności gospodarczej.

Obojętnie czy będzie to leasing finansowy, czy operacyjny koszt leasingu będzie niższy od kosztu kredytu. Przykładowy minimalny wkład własny dla leasingu paneli solarnych wynosi od 0 do 20 procent. Maksymalny czas trwania umowy to 5-7 lat.

Roczne oprocentowanie waha się w przedziale od 3,8 do 5 procent. Wartość rezydualna w zależności od wielkości raty leasingowej i wkładu własnego, może wynieść od 0 do 20 procent. Leasing systemu fotowoltaicznego sprawdzi się w tych województwach, w których nie ma rządowych i unijnych dofinansowań odnawialnych źródeł energii dla domów jednorodzinnych.

Będzie on o wiele korzystniejszy od kredytowania całej inwestycji.