17 kwietnia 2024

Recykling paneli fotowoltanicznych

Wraz z rozwojem fotowoltaiki i coraz większą ilością wykonywanych instalacji, szczególnie tych w budownictwie jednorodzinnym, rodzi się problem zużytych paneli słonecznych. Instalacje solarne mają bardzo długi czas użytkowania, sięgający nawet 35 lat, jednak po tym okresie ich właściciel będzie musiał je zutylizować w przyjazny dla środowiska sposób. Naprzeciw temu problemowi wychodzi stowarzyszenie PV CYCLE, które zajmuje się głównie recyklingiem zużytych paneli słonecznych.

Dzięki opracowanym przez tę jednostkę rozwiązaniom, możliwe jest zutylizowanie 90 procent modułów wykonanych z zastosowaniem krzemu oraz 96 procent modułów wykonanych z innych surowców. Na chwilę obecną, do 2016 roku poddano recyklingowi ponad 13 tysięcy ton paneli fotowoltaicznych. Dzięki możliwościom, jakie oferują nowoczesne technologie, możliwe jest ponowne wykorzystanie odzyskanych z utylizacji komponentów.

Właściciele instalacji solarnych w domach jednorodzinnych nie będą musieli się więc martwić o restrykcyjne normy Unii Europejskiej związane z ochroną środowiska, przy instalacji swoich systemów prądotwórczych.

www.4u-noise.org.pl