17 kwietnia 2024

Rozwiązania open source w firmach

Niektórzy przedsiębiorcy, którym zależy na optymalizacji kosztów decydują się na skorzystanie z rozwiązań informatycznych typu open source. Część doradców wręcz rekomenduje systemy operacyjne oraz aplikacje działające na otwartych licencjach. Są to w pełni profesjonalne produkty o bogatej funkcjonalności, z reguły rozwijane przez międzynarodowe społeczności programistów.

Jeśli chodzi o system operacyjny tego typu, należy wspomnieć o Linuksie. Aktualnie użytkownicy mogą wybierać spośród szeregu dystrybucji Linuksa, które różnią się interfejsami oraz zakresem funkcjonalności. Bodaj najbardziej ceniony jest w tym momencie system Ubuntu, który słynie z prostoty obsługi oraz sporej elastyczności.

Zakres dostępnych rozwiązań open source jest rzecz jasna znacznie szerszy i nie ogranicza się wyłącznie do systemów operacyjnych. Zatrudnieni doradcy z pewnością wskażą inne rozwiązania, które mogą doskonale przysłużyć się firmie i podnieść jej efektywność. Ich otwarty charakter sprawia, że mogą być na bieżąco poprawiane – nawet przez firmowych informatyków.