Seymour Cray

Dziś większość z nas jest pod wrażeniem możliwości, jakie daje nam nowoczesny sprzęt komputerowy. Wyobraźmy sobie jednak, że na świecie istnieją komputery mające o wiele większą moc obliczeniową. Nazywa się je superkomputerami i powstają zazwyczaj w kilku egzemplarzach na specjalne zamówienie firm. Założycielem firmy zajmującej się produkcją tego typu sprzętu, która dziś zdominowała rynek superkomputerów, był Seymour Cray. Seymour Cray swoją karierę informatyczną zaczynał w latach 50.

XX wieku. Choć urodził się w 1925 roku, swoje młode lata spędził na frontach wojennych: zarówno w Europie, jak i na Pacyfiku. Cray bardzo szybko stał się ekspertem od liczących maszyn cyfrowych. Informatyk całą swoją karierę zawodową poświęcił wyłącznie temu zagadnieniu, tworząc coraz to szybsze superkomputery i tym samym podnosząc poprzeczkę konkurencji. Należy przy tym pamiętać, że dzisiejszy szybki rozwój technologiczny sprawia, iż sprzęt uważany za „superkomputer” 20 lat temu miał moc zbliżoną do iPada 3.

Cray zginął w wypadku samochodowym w 1996 roku.

Posted in IT

Next Post

Dennis Ritchie

nie Wrz 30 , 2018
Dennis Ritchie to człowiek, który zrewolucjonizował współczesne podejście do języków programowania. Stworzył bowiem język C i tym samym uczynił je o wiele prostszym i bardziej intuicyjnym

Podobne