17 kwietnia 2024

Szkodniki roślin doniczkowych

Większość osób uważa, że z problemem szkodników atakujących rośliny muszą zmagać się właściciele ogródków przydomowych oraz działek. Tymczasem, ofiarami różnego rodzaju insektów mogą paść także kwiaty doniczkowe.

Do najczęściej występujących w naszych domach szkodników roślin pokojowych zaliczamy przędziorki, czyli drobne roztocza. Ich długość nie przekracza zazwyczaj 1 mm, a barwa zmienia się z żółtozielonej do nawet czerwonopomarańczowej.

Obecność tych insektów możemy rozpoznać przez pojawienie się na liściach roślin żółtych plam. Powszechnie występującymi szkodnikami są także czerwce, żerujące w dolnych partiach kwiatów.

Ich ofiarami padają najczęściej kaktusy i inne sukulenty, głównie w okresie jesienno zimowym. Szczególnie groźne dla roślin doniczkowych są ziemiórki, których larwy uszkadzają korzenie.

W naszym domu mogą pojawić się także mszyce, które błędnie utożsamiane są z kwiatami hodowanymi w ogrodach. Szkodniki roślin doniczkowych zwalcza się głównie odpowiednio dobranymi środkami chemicznymi.

www.bezparadontozy.pl