3 grudnia 2022

Wiek dziecka vs. jazda na rowerku biegowym – czyli o początkach słów kilka

Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko jest już gotowe na jakąś aktywność fizyczną, czy już powinni zainwestować w odpowiedni sprzęt, czy jednak powinni poczekać. Jak się okazuje, wielu z nich zastanawia się, kiedy jest ten najlepszy moment, aby kupić dziecku rowerek biegowy. Jak się jednak okazuje, producenci próbują rozwiać wątpliwości rodziców i nie tylko podają dogodny wiek, ale także pokazują, że produkując takie rowerki biegowe biorą pod uwagę fakt, że mogą z nich korzystać naprawdę małe dzieci.

Im wcześniej tym lepiej

Prawda jest taka, że im prędzej nasze dziecko zacznie korzystać z rowerka biegowego, tym będzie dla niego lepiej. Tym szybciej zaczniemy wspierać jego rozwój, a co więcej szybciej nauczy się utrzymywać równowagę, to z pewnością przyda mu się także przy późniejszym pokonywaniu drabinek.

Dlatego też, warto wiedzieć, że jazda na rowerku biegowym jest już możliwa od momentu, gdy nasze dziecko pewnie i stabilnie chodzi. Jeśli tak się dzieje, a do tego jeszcze zaczyna biegać, to dla nas rodziców jest to sygnał, że spokojnie możemy zainwestować w taki rowerek biegowy. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że początkowo nasze dziecko będzie musiało się nauczyć, jak zwalniać na takim rowerku biegowym, a więc warto na pierwsze jazdy wybierać tereny z dala od ulic i z mniejszą ilością ludzi. Jednak szybko się przekonamy, że nasza pociecha nie będzie miała problemów z opanowaniem tej umiejętności.

O tym także pomyślmy

Im lepiej dopasujemy rowerek biegowy do wzrostu naszego dziecka, tym łatwiej będzie mu się na nim jeździło, nawet jeśli dopiero co skończyło rok i nauczyło się chodzić.

Dlatego też, ważne jest to, abyśmy dopasowali wysokość takiego rowerka biegowego do wzrostu naszego dziecka. Co więcej, powinniśmy również szukać modeli, które z jednej strony będą wytrzymałe, ale z drugiej będą również jak najlżejsze. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze dziecko nie będzie miało najmniejszego problemu ze swobodnym kierowaniem takim rowerkiem, a jeśli się przewróci, to samo będzie w stanie go odsunąć i wstać. Jeśli nie jesteśmy przekonani czy nasze dziecko jest już na to gotowe, warto taki rowerek biegowy pożyczyć od kogoś znajomego i sprawdzić, jak nasza pociecha sobie na nim radzi. Warto zobaczyć jakie rowerki biegowe są nam proponowane.

Warto jednak mieć świadomość, że oferowane są one w różnych rozmiarach, tak aby już nawet najmniejsze dzieci, które stosunkowo niedawno opanowały sztukę chodzenia, mogły swobodnie korzystać z takich rowerków biegowych.