20 czerwca 2024

Jak działa Kinect?

Czytnik ruchu do konsoli Xbox, czyli popularny Kinect, to bardzo interesujące urządzenie, które w pewien sposób rozpoczęło nową erę w świecie gier komputerowych. Warto więc poświęcić kilka zdań jego budowie oraz sposobowi działania. Kinect wyposażony jest w dwie kamery, macierz czterech mikrofonów kierunkowych, promiennik podczerwieni, akcelerometr oraz napęd, dzięki któremu możliwe jest uchylanie głowicy.

Oczywiście, w zestawie nie ma żadnej „różdżki”, czyli kontrolera ruchu. Urządzenie sczytuje ruch bezpośrednio z ludzkiego ciała. Jedna z kamer jest standardową kamerą wizyjną RGB.

Wykorzystuje się ją do przetwarzania obrazu wizyjnego (na przykład od rozpoznawania twarzy graczy). Nanosi ona również kolory i tekstury na obiekty. Druga kamera jest wrażliwa na podczerwień i pozwala rejestrować informacje o głębokości.

Kinect jest urządzeniem, którego można używać wyłącznie w pomieszczeniach, ponieważ przeszkadzają mu promienie słoneczne. Zapewne, w przyszłości powstaną również wersje przystosowane do grania na powietrzu.